اخبار

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: هیچ کالایی به اندازه فرهنگ و هنر کشورمان جهانی نشده است/ می کوشم همدمی خوب برای اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه باشم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: هیچ کالایی به اندازه فرهنگ و هنر کشورمان جهانی نشده است/ می کوشم همدمی خوب برای اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه باشم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هیچ کالایی به اندازه فرهنگ و هنر کشورمان جهانی نشده است. چند دهه برای خودرو تبلیغ کردیم، اما جهانی نشدیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی؛به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشا اسلامی، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر دیروز ٤ شهریورماه جاری در آیین تکریم و معارفه وزرای پیشین و جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت با بیان این مطلب افزود: امروز ما را با سینمای مان، جوایز اسکار، موسیقی فاخر، تابلوهای نقاشی، هنرهای نمایشی پر شکوه و بارزترین شخصیت های آن از جمله علی نصیریان می شناسند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرهنگ را هوای در گذر و پر نفس جامعه دانست و گفت:کسانی که در حوزه فرهنگ و هنر تلاش می کنند، طبیبان جان جامعه هستند.

وی ادامه داد:  اگر وزارت در جمهوری اسلامی با نگاهی دینی به معنای خدمت است، در حوزه فرهنگ و هنر دقیقا معنای خادم بودن را دارد و به عنوان خادم اهالی فرهنگ، ادب و رسانه به این خدمتگزاری افتخار می کنم و این اغراق و تملق نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: فرهنگ جان و روح ایرانی و هوای تنفس و زندگی انسان است، بنابراین آن ها که تلاش می کنند این هوا سالم و عاری از آلودگی باشد، حق حیات اجتماعی دارند.

صالحی ادامه داد: اگر پزشکان طبیبان جسم هستند، اصحاب فرهنگ و هنر طبیبان روح هستند، اگر قدر پزشکان دانسته می شود، باید قدر کسانی که در حوزه فرهنگ و هنر و رسانه نیز تلاش می کنند، دانسته شود.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید، فرهنگ را هوای تنفس جامعه دانست و گفت: این هوا را نمی توان گلخانه ای حفاظت و قطره ای تزریق کرد. این هوا باید به گونه ای باشد که همه به اندازه کافی از آن بهره مند شوند و اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه باید در حفظ این فضا تلاش کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مفتخرم که چند دهه در میان اصحاب فرهنگ و هنر زندگی کرده ام، امروز هم این را توفیق الهی را نعمت خدادادی می دانم که بتوانم برای این اصحاب گامی بردارم.

وی با بیان اینکه فرهنگ بخشنامه ای و آمرانه نیست، گفت: فرهنگ، معاشرت، همدلی و هم نفسی است، از این رو می کوشم همدمی خوب برای اصحاب فرهنگ هنر و رسانه باشم.

صالحی تصریح کرد: تلاش می کنم خاک پای کسانی باشم که می کوشند ورق کتاب قطور فرهنگ قطورتر شود.

عضو کابینه دوازدهم با بیان اینکه جان ایران با فرهنگ و هنر و ادب زنده است، افزود: حیف است امروز تعریف دیگری از خود ارائه کنیم و نام ما با نام دیگری قرین شود.فرهنگی که همیشه با تحمل، مدارا، معاشرت و دریچه های گشوده تعریف شده است، بد است که با ایران هراسی از آن یاد شود.

صالحی گفت: تنها به گذشته تاریخ وصل نیستیم و تنها از گذشته ارتزاق نمی کنیم، امروز فرهنگ، هنر، ادب و رسانه شاداب، زنده و پرتکاپو است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: به جد مدعی هستیم که هیچ کالایی به اندازه فرهنگ و هنر جهانی نیست، چند دهه برای خودرو تبلیغ کردیم، اما جهانی نشدیم.

صالحی با طرح این سئوال که چه اندازه برای فرهنگ و هنر خرج کرده ایم، افزود: امروز ما را با سینمای مان، جوایز اسکار، موسیقی فاخر، تابلوهای نقاشی، هنرهای نمایشی پر شکوه و بارزترین شخصیت های آن از جمله علی نصیریان می شناسند.

 وی ایرانی را زنده، پرنشاط و پرتکاپو معرفی کرد و گفت: ایرانی در طول قرن های متمادی با نفس فرهنگ و هنر زنده مانده و هر جریان مهاجمی را به خاک نشانده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با ارتش خود نه تنها در مقابل هجوم دشمن ایستاده ایم بلکه مغولان را با فرهنگ و هنر زمین گیر کردیم.

 صالحی گفت: اگر می خواهیم دارای امنیت و اقتصاد پایدار و سیاست مطمئن باشیم، این کاخ و بارو را بر نفت و سلاح بنا نکنیم، هرچند این دو نیز کم اهمیت نیست.

وی با اشاره به چالش های زیاد حوزه فرهنگ افزود: دولت یازدهم در این حوزه، کارهای بزرگی انجام داد که همگی معلول یک رویکرد جدی در فضای سیاست و فرهنگ بود.در این اتفاق بزرگ، اصحاب فرهنگ و هنر سرنوشت مردم سالارانه ای را رقم زدند.

وی ضمن قدردانی از خدمات سه ساله علی جنتی در دوره پر فراز و نشیب خدمت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: همچنین تلاش های صالحی امیری و تکاپو، تعامل، حل مساله و بحران توسط او که به کمک این وزارتخانه آمد را قدر می نهم، دولتمردان باید یاد بگیرند که بیشتر از حرف زدن، بشنوند.

صالحی با بیان اینکه در دولت یازدهم با وجود اتفاقات خوب، سه چالش عمده کیفی و کمی در حوزه فرهنگ وجود داشت، افزود: در این حوزه، تکثر نظر فرهنگی بدون قدر جامع وجود دارد، استراتژی گفت وگو راه حل این چالش است بنابراین باید به سمت رفع سوء تفاهم ها حرکت کنیم زیرا نمی شود در میان میلیون ها نظر حرکت کرد و جامعه را در ابهام عملی قرار داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، چالش دوم را وجود ابهام در حوزه فرهنگی دانست و افزود: جامعه باید نسبت به حقوق خود آشنا باشد و حاکمیت از آن پاسداری کند، حق امنیت فکر، حق مالکیت فکر، حق هویت های قومی و زبانی حقوقی هستند که جامعه نسبت به آن ها حساسیت دارد.

وی شکاف های قومی و تمدنی را چالش سوم عنوان و در ادامه به سه فرصت موجود در این حوزه اشاره کرد.
صالحی یادآور شد: با وجود جدی بودن این چالش ها، امیدها کم نیست و در هیچ دوره ای از تاریخ ایران زمین، این سه فرصت با هم و یک جا وجود نداشته است.

صالحی گفت: جهانی شدن فرهنگ و هنر ایران زمین، یک فرصت است و طی ١٠٠ سال گذشته در همه حوزه ها چنین فرصتی در اختیار نبود، امروز ایران در همه عرصه ها حرف برای گفتن دارد که این یک واقعیت اجتماعی است.فرهنگ امروز ایران، ارزش افزوده است که قابلیت مبادله در سطح جهانی دارد.

وی از سینما، موسیقی، شعر، ادبیات کودک و نوجوان و تئاتر به عنوان حوزه هایی یاد کرد که فرصت های زیادی را برای بیشتر دیده شدن ایران در اختیار دارند.

صالحی فرصت دوم را کشوری شدن فرهنگ و هنر دانست و اضافه کرد: در چند دهه قبل، افراد برای فعالیت های هنری باید به تهران سفر می کردند ، اما امروز در سراسر ایران، فضای خلاقیت، فرهنگ و ادب است.

وی ادامه داد: طی چهار سال گذشته به هر استانی که سفر کرده ام انسان هایی را دیدم سرشار از خلاقیت ادبی، فرهنگی و هنری، بنابراین امروز ایران سرای فرهنگ و هنر است که این فرصتی بی نظیر به شمار می آید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از نسل جوان که سرمایه بزرگ فرهنگ و هنر و رسانه ایران هستند به عنوان سومین فرصت موجود یاد کرد و گفت: باید قدر جوانان دانسته شود زیرا این نسل می تواند تولید اشتغال و عرضه فرهنگ و هنر را متکثر کند.

مراسم تکریم و معارفه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات، حسین فریدون و نیز جمعی از مسئولان فرهنگی و هنرمندان عرصه های مختلف هنری در تالار وحدت برگزار شد.

۶ شهریور ۱۳۹۶ ۱۱:۱۵
اداره کل |

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید